Strona: O nas / CDD PRz

2023-10-13
, red. opracowano przy wsparciu ChatGPT 4.0

Centrum Doskonałości Dydaktycznej (CDD) przy Politechnice Rzeszowskiej to miejsce, w którym stawiamy na podnoszenie kompetencji dydaktycznych i wsparcie nauczycieli akademickich we wdrażaniu aktywnych metod kształcenia i dostosowania programów studiów do aktualnych oczekiwań rynku pracy. Wspieramy także studentów w rozwijaniu kluczowych kompetencji miękkich, które pomogą im sprawniej funkcjonować podczas zajęć dydaktycznych, w zadaniach zespołowych i organizowaniu własnej nauki. Nasze działania koncentrują się na czterech głównych obszarach: wymianie doświadczeń, szkoleniu, inspiracji i docenianiu.

Wymiana doświadczeń

• Dydaktyczne Czwartki: Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem w zakresie aktywnych metod kształcenia, projektowania procesu kształcenia i tworzenia  atrakcyjnych materiałów dydaktycznych, dostosowanych do potrzeb studentów. Rozmawiamy o współczesnych trendach, oczekiwaniach i wyzwaniach.
  • Badamy potrzeby: Wybór oferty szkoleń oraz planowanie działań długoterminowych, w tym dostosowanie programów studiów do potrzeb rynku pracy i oczekiwań studentów, realizujemy w oparciu o badania ankietowe. Ankiety te są przeprowadzane wśród nauczycieli akademickich, studentów oraz przedstawicieli otoczenia gospodarczego uczelni. Dzięki temu, nasze działania są świadomie kształtowane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania i potrzeby wszystkich zainteresowanych stron, jednocześnie wspierając dynamiczny rozwój edukacyjny i innowacyjność

Szkolimy

CDD oferuje różnorodne szkolenia i warsztaty dla nauczycieli akademickich i studentów, koncentrując się na:

• Podnoszeniu kompetencji dydaktycznych: Poprzez szkolenia certyfikowane, webinaria i warsztaty, wspieramy rozwój umiejętności dydaktycznych kadry.
  • Współpracy międzynarodowej: Aktywnie aplikujemy o środków finansowych w ramach projektów umożliwiających wizyty studyjne w wiodących uczelniach zagranicznych, staże i szkolenia dla kadry dydaktycznej.
  • Aktywnych metodach dydaktycznych: Zajmujemy się promowaniem i szkoleniem z metod takich jak Problem-Based Learning (PBL), gamifikacja czy odwrócona klasa.
  • Rozwijaniu kompetencji miękkich: Oferujemy szkolenia/warsztaty, które pomagają rozwijać umiejętności takie jak komunikacja, zarządzanie czasem, wytrwałość czy radzenie sobie ze stresem. Podnosimy kompetencje nauczycieli w zakresie pracy ze studentami z niepełnosprawnościami i ze spektrum autyzmu. Uczymy jak zadbać swój dobrostan (work-life balance) i przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu.
  • Technikach motywowania i doceniania: Organizujemy warsztaty i szkolenia dotyczące technik motywowania i doceniania, przekazywania informacji zwrotnej (pozytywnej i negatywnej), zarówno studentom, jak i współpracownikom. Planujemy także szkolenia nauczycieli akademickich pomagające rozwijać swoje umiejętności w zakresie tutoringu i mentoringu.

Inspirujemy

• Metody aktywizujące: Promujemy i wspieramy stosowanie metod aktywizujących w procesie dydaktycznym.
  • Nowe technologie: Eksplorujemy i wprowadzamy nowe technologie do dydaktyki, takie jak narzędzia do nauczania zdalnego czy sztucznej inteligencji.

Doceniamy

• System certyfikacji: Wprowadzamy system certyfikacji i wyróżniania nauczycieli akademickich, którzy wykazują się wyjątkowym zaangażowaniem i innowacyjnością w procesie kształcenia.
  • Konkurs na innowacje dydaktyczne: Planujemy organizację konkursu na wprowadzanie nowych i aktywnych form kształcenia, które będą także przestrzenią do dzielenia się najlepszymi praktykami w dziedzinie dydaktyki.

Dodatkowo

• Wydarzenia: Bierzemy udział w różnorodnych wydarzeniach, takich jak konferencje, warsztaty i seminaria, które mają na celu promowanie doskonałości dydaktycznej i wymianę doświadczeń między nauczycielami akademickimi z różnych uczelni.
  • Współpracujemy z otoczeniem gospodarczym, instytucjami, organizacjami i innymi krajowymi i zagranicznymi jednostkami, które są zainteresowane podnoszeniem jakości kształcenia.

CDD Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza stawia na innowacyjność, wspieranie rozwoju i doskonałość w nauczaniu, aby zapewnić najwyższą jakość edukacji dla studentów i wspierać pracowników uczelni w ich profesjonalnym rozwoju.